Karnevalové sladkosti z Benátok, alebo 3 dezerty, ktoré vás dostanú
Benátsky karneval je nielen o maskách, tanci a umelcoch, ale aj o sladkých pokušeniach, ktoré sú jeho neoddeliteľnou súčasťou. Ak ste ešte neochutnali karnevalové dobroty, prichádza vaša šanca! Dnes sa pozrieme na 3 dezerty, ktoré v Benátkach počas karnevalu jednoducho musíte vyskúšať!
Galani

Tieto krehké, chrumkavé kúsky bohato posypané cukrom sú pravým symbolom benátskeho karnevalu. Najlepšie by sme ich prirovnali k sladkým čipsom. Viem, znie to zvláštne, ale skutočne ide o jedinečnú maškrtu, ktorá stojí za vyskúšanie. Podľa historikov pôvod galanov siaha až do rímskej éry, keď sa pripravovali sladkosti z vajec a múky nazývané frictilia, Tie sa následne vyprážali na bravčovej masti. Galani tradične pripravovali rímske ženy na oslavu boha Saturna. Išlo o slávnosť, ktorá predchádzala dnešnému karnevalu. Galani bolo zvykom pripravovať vo veľkých množstvách, pretože mali vydržať počas celého pôstneho obdobia. Tieto sladkosti sa rozdávali davom, ktoré sa zhromažďovali na uliciach, aby oslavovali. Keďže sa pripravovali jednoducho, mohli sa vyrábať vo veľkom množstve rýchlo a za nízku cenu. Tradičný recept pretrval až dodnes, s malými úpravami podľa regionálnych tradícií. I keď pravdou je, že je dnes čoraz ťažšie nájsť Galani vyprážané na bravčovej masti, v súlade so súčasnými zdravými trendami a diétami je bežnejšie nájsť ich vyprážané na oleji alebo dokonca pečené v rúre.
No a tu je recept:
Ingrediencie: 250-300 g hladkej múky, 2 vajcia, 2-3 lyžice cukru, 50 g masla, štipka jedlej sódy, 2 vrecúška vanilkového cukru, štipka soli, 1 panák grappy (grappa je pálenka, ja som pridala štamprlík slivovice od ocina:D ) štipka nastrúhanej citrónovej kôry, bravčová masť či olej, práškový cukor na posypanie
Postup:
Do misky preosejeme múku a v strede vytvoríme jamku. Do nej pridajme vajcia, cukor, roztopené a zároveň vychladnuté maslo, soľ, vanilku, citrónovú kôru, grappu a sódu.
Všetko spolu dobre premiešame a postupne vypracujeme mäkké cesto. Ak je cesto príliš lepkavé, pridajme ešte trošku múky... s tou múkou opatrne!
Cesto nechaáme oddýchnuť aspoň hodinu pri izbovej teplote (čím dlhšie, tým lepšie).
Po odležaní cesto rozvaľkáme na veľmi tenký plát (môžeme použiť stroj na cestoviny, uľahčí to prácu). Následne ho nakrájame na štvorce a uprostred každého kúska urobíme malý zárez.
V hrnci alebo panvici poriadne rozpálime masť, alebo olej. Galani sa musia rýchlo a rovnomerne vyprážať, preto ich vkladáme do horúceho oleja len po pár kúskoch.
Po vyprážaní ich necháme odkvapkať na papierových utierkach a ešte horúce posypeme práškovým cukrom.
Frittelle

História karnevalových Frittell v Benátkach siaha až do druhej polovice 14. storočia, keď tieto lahodné sladkosti pripravovali takzvaní fritoleri - boli to tradičný výrobcovia všetkého vyprážaného. V 17. storočí sa títo majstri dokonca spojili do cechu nazvaného "Associazione dei Fritoleri", ktorý združoval až 70 členov. Ich cieľ bol jednoduchý - ochrániť a osláviť svoje remeslo. Frittelle, známe aj ako "fritoe venexiane" sa stali neoddeliteľnou súčasťou benátskej kuchyne a jednym z gastro symbolov karnevalu. V 18. storočí boli frittelle dokonca vyhlásené za národný dezert Benátskej republiky a ich príprava sa stala skutočným rituálom. Cesto zmiešané z lahodných ingrediencí sa následne vyprážalo na obrovských panviciach. Po vyprážaní sa hojné posypali cukrom a podávali. Frittelle di Carnevale nie sú len radosťou pre chuťové poháriky, ale aj súčasťou histórie a gastronómie. Jedna z najzaujímavejších kuriozít je, že historický recept na frittelle sa nachádza v Národnej knižnici Casanatense v Ríme ako jeden z najstarších dokumentov o benátskej kuchyni. Chcete recept? Nech sa páči!
Ingrediencie: 250 g hladkej múky, 125 ml mlieka, 35 g cukru, 1 vajce, Kôra z 1 citrónu, 8 g čerstvého kvasníc, 100 g hrozienok, bravčová masť, alebo olej na vyprážanie, Cukor na obalovanie
Postup:
- Najskôr si hrozienka namočíme vo vlažnej vode na pár minút. Potom ich scedíme a osušíme.
- Mlieko zohrejeme na vlažnú teplotu (nesmie byť príliš horúce ani studené).
- Z vlažného mlieka, kvasníc a trošky múky si pripravíme kvások, ktorý premiešame a zakryjeme. Zmes necháme odstáť cca 15 minút.
- Keď nám kvások vykysol, pridáme doňho celé vajce a dôkladne všetko zmiešame. Následne pridáme cukor, nastrúhanú citrónovú kôru a zvyšok múky. Všetko dobre vymiesime kým nezískame hladké cesto.
- Nakoniec pridáme napučané hrozienka a opäť všetko poriadne premiesime.
- Cesto necháme odpočívať prikryté čistou utierkou na suchom a teplom mieste asi 1 hodinu, kým sa objem zdvojnásobí.
- Keď cesto vykysne, v hlbokej panvici alebo v hrnci rozpálime dostatok masti, alebo oleja.
- Pomocou lyžice opatrne hádžeme do horúceho oleja, malé kôpky cesta.
- Frittolle vyprážame pár minút, kým nebudú zlatisté a chrumkavé na povrchu.
- Vyprážané frittolle necháme následne odkvapkať na papierových utierkach a ešte teplé ich obalíme v kryštálovom cukre, aby sa pekne prilepil na povrch.
Mammalucchi

Ak ste už počuli o mammalucchi možno ste sa stretli s teóriou, ktorá hovorí, že vznikli úplnou náhodou či omylom. Podľa legendy sa istý benátsky cukrár pomýlil pri príprave špeciálneho egyptského dezertu, a keď si uvedomil svoju chybu, začal vymýšľať spôsob, ako to celé napraviť. A tak vznikli mammalucchi. Realita je však vraj iná. V skutočnosti za mammalucchi nestojí žiadna náhoda ani chyba, ale dôkladné skúmanie a experimentovanie. Sergio Lotto, známy benátsky cukrár tvrdí, že jeho mammalucchi vznikli po rokoch práce a skúšania, rozhodne nie ako výsledok nejakého omylu. A tak sa z legendy stáva skutočný príbeh o jednej z najobľúbenejších sladkostí karnevalového obdobia v Benátkach. Lotto potvrdil, že mammalucchi vznikli v 70. rokoch v cukrárni Bonifacio, a od tej doby si ich ľudia zamilovali, A teraz, čo sa týka samotného názvu "mammalucchi" — tento pojem má svoje korene v tureckej histórii. V minulosti sa týmto názvom označovali členovia tureckých vojsk, ktorí boli považovaní za menej inteligentných. Podľa niektorých interpretácií by sa teda tento názov mohol vzťahovať na mammalucchi aj z dôvodu "nezvyčajného" charakteru cesta, ktoré bolo pre Lotta trochu netypické a "mätúce"... Ale nech je to už akokoľvek, jedno je isté, mammalucchi sa stali neoddeliteľnou súčasťou karnevalu, a to vďaka ich jedinečnej chuti.
Predpokladá sa, že sa mammalucchi skladajú z ingrediencií ako múka, cukor, vajcia, maslo, hrozienka či pomarančová kôra, no ak očakávate presný recept, tentokrát vás sklamem. Recept na mammalucchi je prísne strážený a uchovávaný generáciami benátskych cukrárov. Nenájdete ho v knihách ani na internete. Je to tajomstvo, ktoré si majistri uchovávajú a neprezrádzajú...bohužiaľ! Každopádne, ak sa chystáte do Benátok v karnevalovom období, mammalucchi rozhodne ochutnajte! Ručím za to, že keď ich raz skúsite budete sa chcieť vrátiť po ďalší kúsok a potom ďalší a ďalší...dovidenia diéta!
Ak ste sa teda dostali až sem, môžete si byť istí, že benátske karnevalové sladkosti sú nielen chutným zážitkom, ale aj cestou do histórie a tradície tejto nádhernej a fascinujúcej kultúry. Tak neváhajte a nechajte sa uniesť chuťou Benátok – karnevalové sladkosti vám určite vykúzlia úsmev na tvári!