Ca´Dario- palác smrti a nešťastia

Benátky, mesto plné krásy, skrýva aj menej známe, no fascinujúce miesta, ktoré vyžarujú tajomnú atmosféru a históriu zahalenú do záhad. Jedným z týchto miest je Palazzo Dario, historický palác, ktorý sa nachádza v blízkosti zastávky "Salute" v mestskej časti Dorsoduro. Tento palác si po stáročia nesie povesť niečoho viac než len krásnej budovy. Jeho história je totiž sprevádzaná mnohými tragédiami a nešťastnými osudmi tých, ktorí ho vlastnili.
Palác bol postavený v 15. storočí istým Giovannim Dariom, známym benátskym diplomatom, ktorý sa vrátil z Konštantínopola ako hrdina. Dario priviezol do Benátok okrem iného aj plány na rozvoj ekonomiky a obchodu, ktoré mali zásadný vplyv na prosperitu mesta. Na znak vďaky mu mesto udelilo šľachtický titul a finančnú podporu, ktorú použil na výstavbu paláca, ktorý mal byť jeho dedičstvom a symbolom jeho úspechov.
Architektonický návrh vytvoril známy architekt Pietro Lombardo, pričom sa zreteľne inšpiroval známym benátskym chrámom "Chiesa Santa Maria dei Miracoli". Fasáda paláca bola vyzdobená nápisom Joannes Darvis vrbis genio, čo znamená "Giovanni Dario – génius mesta". avšak slovo "genio" v latinčite znamená aj "duch"...
Napriek tomu, že palác bol postavený v najlepších rokoch Giovanniho života, samotný Dario nikdy v tomto sídle nežil. Namiesto neho sa tu usídlila jeho dcéra, ktorá sa vydala za šľachtica Vincenza Barbaro. Tento palác bol jej svadobným darom, no už krátko po svadbe začali v rodine Dario a Barbaro vyplávať na povrch nešťastia a tragédie.
Po páde Giovanniho politickej moci a následnom bankrote sa začal palác spájať s ďalšími nešťastnými osudmi. Po smrti Giovanniho dcéry, ktorá zomrela na zlomené srdce po tom ako odhalila neveru svojho muža, sa palác dostal do rúk potomkov rodu Barbarovcov. Muž, ktorý sa stal novým majiteľom, zahynul na Kréte za dodnes neobjasnených okolností.
V 18. storočí sa palác stal majetkom arménskeho obchodníka s diamantmi, Arbita Abdola. Krátko po tom čo sa do paláca nasťahoval však zbankrotoval a zomrel v chudobe. Tento vzorec nešťastia pokračoval, keď sa v 19. storočí keď sa do paláca presťahoval anglický vedec Rawdon Brown, ktorý tu spáchal samovraždu. Vedec údajne cítil neustále zlú energiu a počul hlasy, ktoré ho nabádali k hrozným činom, preto sa rozhodol svoj život ukončiť sám.
V 20. storočí sa stal palác domovom amerického podnikateľa Charlesa Briggsa, ktorý ušiel do Benátok pred svojou škandáloznou minulosťou. Bohužiaľ ani on sa tu dlho neohrial. Nejaký čas tu žil so svojim milencom, no ten po čase spáchal samovraždu. Tragický vzorec nešťastia sa však nezastavil.
V 70. rokoch sa do paláca presťahoval taliansky obchodník Filippo Giordano, ktorý tu bol zavraždený vlastným milencom. Tento incident vyvolal obrovský škandál a jeho smrť ešte viac upevnila reputáciu paláca ako miesta, ktoré prináša len tragédiu za tragédiou. Neskôr tu žil aj Fabrizio Ferrari, ktorý našťastie o svoj život neprišiel, no prišiel o značnú časť svojho majetku a jeho sestra, s ktorou mal výnimočne blízky vzťah bola nájdená mŕtva na opustenom poli.
Zvláštnosťou tejto histórie je aj to, že niektoré známe osobnosti uvažovali o kúpe paláca. Napríklad americký filmový režisér Woody Allen uvažoval o jeho kúpe, ale po zistení o temnej minulosti paláca od tejto myšlienky nakoniec upustil.
Dnes je Ca´Dario v rukách súkromného developera, ktorý plánuje prestavbu tejto historickej nehnuteľnosti na luxusné apartmány. Otázkou je, kto sa odváži začať nový život práve v tomto prekliatom paláci?!
Ak navštívite Benátky a budete sa pohybovať v okolí zastávky Salute, určite sa nezabudnite pozrieť na tento fascinujúci palác...
A ak sa radi bojíte pripojte sa na moju MysteryVenice prehliadku, kde spoločne odhalíme hrozivé príbehy ukryté medzi benátskymi uličkami. Pôjdeme sa pozrieť na miesta kde sa skutočne stali nevysvetliteľné javy a kde sa vrahovia zbavovali svojich obetí. Ukážeme si miesta ktoré v turistických sprievodcoch nenájdete. Nezmeškajte príležitosť objaviť tie najtemnejšie zákutia Benátok!
Rezervujte si miesto a poďme sa spolu báť!