Ako vznikli Benátky...

Benátky, dnes známe ako jedno z najkrajších miest na svete, vznikli v oblasti, ktorá bola pôvodne len bahnitou lagúnou. Tento nehostinný terén, ktorý pôvodne nebol ani zďaleka vhodný na osídlenie, sa stal útočiskom pre ľudí, ktorí sa sem uchýlili pred neustálymi útokmi barbarských kmeňov v 5. storočí. Huni, Longobarti i Ostrogóti vytlačili miestnych obyvateľov z ich domova, a tí sa teda následne ukryli do ťažko dostupnej lagúny.
Lagúna poskytovala obyvateľom Benátok istú ochranu pred nájazdami barbarov, a to najmä pred tími, ktorí útočili na koňoch .Tento prístavný región mal však aj mnohé nevýhody. Bahnitý a nestabilný terén bol obrovskou výzvou pre nových obyvateľov, ktorí sa tu rozhodli začať nový život.

Prvé stavebné projekty v Benátkach boli jednoduché. Stavby boli najskôr situované do plytších oblastí lagúny, kde sa využívala technika drevených piliérov. Obrovské drevené piliére sa uložili jeden vedľa druhého a medzery medzi nimi sa vyplnili bahnom, aby sa tak ohraničený priestor stal nepriepustným. Následne sa voda v tomto priestore povylievala vedrami, prípadne sa čakalo kým vyschne.V prvých storočiach Benátky často čelili častým požiarom, ktoré ničili prvotné drevené stavby. Mesto postupne pochopilo, že najvhodnejším materiálom na stavbu bude kameň. Naďalej tu však ostávala otázka, ako ho použiť na tak nestabilnom teréne.

Zlomovým objavom bolo zistenie, že v hĺbke 6 až 9 metrov, pod bahnom sa nachádza vrstva zvaná "Caranto", ktorú tvorila hlina a piesok. Táto vrstva bola dostatočne silná a stabilná na to, aby poskytla potrebnú oporu pre stavebné projekty. Tento objav zásadne zmenil spôsob stavania v Benátkach a umožnil vznik pevných základov pre budúce stavby.
Benátčania teda svoj systém ešte vylepšili. Pomyselnú plochu presušili a následne sa dopracovali ku Carantu. Práve do Caranta potom osadili mohutné drevené piliére, na tie položili dve vrstvy dosiek (zatterrone) a na tie ešte následne vysypali kamenie. Takto vyskladaná plocha bola pripravená na stavbu. Viete si predstaviť koľko bolo za tým práce?! Šialené, však?

Drevo, ktoré bolo umiestnené vo vode, čiže v prostredí, kde nebol prítomný vzduch nikdy nehnilo a v kombinácii so slanou vodou, stvrdlo a zhutnelo.
Stavitelia si však postupne uvedomili, že i keď našli spôsob ako bezpečne stavať, musia zvoliť materiál, ktorý čo najviac odľahčí terén. Kameň časom nahradili tehlami, ktoré boli nielen lacnejšie, ale aj flexibilnejšie.Ďalším problémom, ktorý stavitelia museli riešiť, bol pohyb terénu. Ostrovy, na ktorých sa Benátky nachádzajú, sú totiž neustále v pohybe, a tak cement,nahradili vápnom, ktoré bolo pružnejšie a umožnilo lepšie prispôsobenie sa stavieb pohybom.
Benátky postupne rástli. Vybudovali sa takmer z ničoho, pričom každý krok vpred bol výsledkom mnohých pokusov a omylov. Je až neuveriteľné čím všetkým si Benátčania museli prejsť, aby si vybudovali miesto, ktoré mohli nazvať domovom.