Ako pochybnosti o Rialte zostali navždy ukryté v stĺpoch.

Ak sa ocitnete pri Rialte, určite si všimnite zaujímavý palác – Palazzo Camerlenghi. Tento jedinečný palác zo 16. storočia má päť stien a okrem svojho netradičného tvaru je zaujímavý aj svojou históriou. Na prízemí v minulosti fungovalo väzenie pre menších delikventov – väčšinou šlo o drobných zlodejíčkov a podvodníkov, ktorí tu pobudli len pár dní. Vo vyšších poschodiach sídlila kontrolná rada, ktorá dozerala na obchodné transakcie na Rialte. Dnes budova slúži ako finančný magistrát mesta.

Ak sa na palác pozriete pozornejšie, určite vás zaujmú jeho vyšperkované stĺpy. Dva z nich totiž ukrývajú príbeh, ktorý má svoj pôvod v období, keď sa začal stavať dnešný kamenný most Rialto. Predchádzajúce verzie mosta boli drevené, no tie sa vždy časom zničili – prvý drevený most bol zničený počas revolty a druhý sa prelomil pod váhou svadobčanou, ktorí sa prišli pozrieť na svadbu markízy z Ferrara. Mesto sa teda rozhodlo postaviť most z materiálu, ktorý vzdrží. V 16. storočí bol kamenný most, ktorý by prepojil kanál Grande, považovaný za sci-fi. Mnohí pochybovali, že je vôbec niečo také možné.
Jedného dňa, pri nákupoch na Rialte, istá žena vyhlásila, že ak kamenný most naozaj postavia, nech jej "lono" zhorí v ohni. Samozrejme, to povedala oveľa vulgárnejšie, ako to tu píšem. Veď vy určite viete ako. Hahaha…A aby toho nebolo málo, istý muž jej na to odvetill, že ak teda most postavia, tak nech mu na jeho "pýche" vyrastie roh. Aj on samozrejme použil omnoho vulgárnejší výraz, ale ten tu nebudem spomínať.
Hoci miestni pochybovali a neverili revolučnému projektu, most nakoniec skutočne postavili. V roku 1592 bol inaugurovaný a stojí dodnes na svojom mieste. Meno neveriacej ženy a muža sa neuchovalo, ale ich príbeh áno. Mesto sa ich rozhodlo navždy zvečniť do stĺpov prilahlého paláca.
Milujem ako Benátky na každom svojom kúsku skrývajú nejaké tajomstvo.. Benátky nie sú len elegancia a história, ale aj príbehy obyčajných ľudí, ktoré tu s nami ostali navždy.